Official

“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir lafız olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “işlev” yahut “iş” demeına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda patronaj ve hükümet hizmetlerinde kullanılırdı.

Orantı Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tanımlamak midein kullanılmaya kafalandı. Bu görevliler, örneğin devlet daireleri yahut kiliselerde çeşitli hizmetlerle sorumlu olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi elan geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin rastgele bir kişeksiksiz tanımlamak midein kullanılmaya kafalandı. Günümüzde, “official” kelimesi çoğunlukla hükümet, spor yahut iş dünyası gibi resmi bir konumda kâin kişsonra yahut kurumları tanımlamak midein kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, lafız resmi yahut salahiyettar bir konumda kâin rastgele bir kişeksiksiz tanımlamak midein kullanılmaya kafalamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir